Zrób to sam

Jak zbudować własną instalację fotowoltaiczną dla domu

Panele słoneczne „zrób to sam” lata temu rozumiano jako składanie samego modułu słonecznego od zera. Pracochłonne lutowanie razem ogniw (wafli ) solarnych i dalsze montowanie ich ze szkłem i ramą. Dziś, gdy cena paneli słonecznych jest znacznie bardziej przystępna, możesz zamontować system słoneczny z dostępnych na rynku komponentów.

Będziesz do tego potrzebować podstawowych zdolności mechanicznych i wyobraźni, aby panele nie odleciały ci wraz z wiatrem. Jeśli wiesz, co to jest dachówka i krokwia jesteś już w połowie drogi, aby zainstalować system mocowania paneli słonecznych na dachu.

Istnieje wiele różnych rodzajów haków i systemów montażowych:

Bez wchodzenia w szczegóły (sprawdź na YouTube „system montażu PV”), musisz wysunąć dachówkę do góry (jeśli masz dachówkę ), przymocować hak do krokwi (lub wkręcić śrubę dwugwintową w przypadku blachodachówki ) i zasunąć z powrotem do pierwotnej pozycji. Haki powinny być zamontowane nie szerzej niż metr od siebie (bardzo często jest to najtrudniejsza część instalacji). Należy pamiętać że dobrze jest mieć haki blisko końca planowanej powierzchni modułów ale nie tak żeby wystawały. Później pozostaje tylko przymocować szynę montażową. Panele słoneczne są montowane do szyny za pomocą środkowych i końcowych zacisków (klem).

Możesz mieć też na dachu blachę zamiast dachówki wtedy nie unikniesz jej penetracji. Najczęściej spotykana jest blacha o kształcie sinusoidalnym, trapezowym lub blacha o wyglądzie zbliżonym do dachówki. Do takiego poszycia stosuje się śrubę dwugwintową (ang „hanger bolt”). Jest to specjalnie gwintowana śruba, w której dolny gwint jest przeznaczony do drewna, a górny to gwint maszynowy do do mocowania szyny. Istnieje również uszczelka zabezpieczająca otwór penetracyjny, dzięki czemu nie ma przecieków.

Istnieje również poszycie dachowe z blachy (odpowiedniej grubości i struktury), na której możliwy jest montaż bezpośrednio do niej, bez zagłębiania się do krokwi.

Inną opcją jest montaż paneli słonecznych na ziemi za pomocą metalowej lub drewnianej ramy.

Kable DC

Okablowanie prądu stałego jest ważną częścią systemu i należy zachować szczególną ostrożność podczas jego wykonywania, ponieważ wyładowanie łukowe prądu stałego jest bardzo niebezpieczne pod względem pożaru. Kable z podwójną izolacją służą do przesyłania energii, a specjalne wodoodporne wtyczki o nazwie MC4 służą do podłączania paneli słonecznych. Jeśli to możliwe, trzymaj falownik blisko paneli słonecznych, aby uniknąć długiego okablowania DC.

Falownik sercem systemu

Energia z Twoich paneli słonecznych może być wykorzystana bezpośrednio do podgrzewania wody lub produkcji wodoru, jednak przez większość czasu potrzebujemy takiego samego rodzaju energii, jaka dostarczana jest od lat z sieci publicznej (od czasów Nicola Tesli jest to prąd zmienny). 

Urządzenie zmieniające prąd stały na przemienny nazywa się falownikiem. Falownik posiada terminale DC, do których podłączasz panele fotowoltaiczne oraz stronę AC którą podłączamy do lokalnej sieci (idąc na skróty możemy zamontować wtyczkę i włożyć do gniazdka tak samo jak telewizor). Istnieją 2 rodzaje falowników: te, które współpracują z siecią publiczną i synchronizują się z nią, zwane falownikami sieciowymi i niezależnymi falownikami zwanymi wyspowymi (off-grid).