Realizacje

Kontroluj swoją moc – Studium realizacji

Przykładowy system w hrabstwie Sligo składa się z baterii 4 x 200 Ah lifepo4 (10 kWh pojemności użytkowej), przetwornicy dwukierunkowej Victron 5 kW, falownika słonecznego Fronius 3 kW z modułami Perlight 11 x 285 Wp i turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. James ma również w swoim samochodzie akumulator o pojemności 30 kWh.

Krótko mówiąc jak widać na wykresie poniżej system pozostaje niezależny przez ostatnie 12 dni. Zużycie energii wynosi od 5 do 10 kWh dziennie. Tylko wtedy, gdy obciążenie jest wyższe niż 5,5 kW, wewnętrzny stycznik Victron Multi łączy się z siecią ESB.

Podział źródła energii (sieć, bateria, wiatr i słońce razem):

Poniżej falowniki słoneczne i wiatrowe na osobnych wykresach. Zwróćcie uwagę na ostatnie kilka wietrznych dni. Zeszły tydzień był słoneczny, ale miejmy nadzieję, że nadejdzie wiosna…

Wytwarzanie energii słonecznej (u góry) i wiatru (u dołu) - ostatnie 12 dni

Może nie jest to najlepsze miejsce pod względem średniej prędkości wiatru, ale turbina działa dobrze. Kiedy jest wietrznie, wytwarza energię w dzień i w nocy (gdy wiało z zachodu zanotowano 5,3kW mocy podczas sztormów!).

W wietrzny dzień, gdy akumulator jest naładowany, możemy podłączyć samochód elektryczny, ładować z mocą 3,7 kW (tu warto zaznaczyć że wszystko odbywa się ze stratami – ile razy energia została przekonwertowana na tym etapie? ) i trochę rozładować system. Jeśli nie rozładujemy akumulatora dojdzie do absorpcji i można zaobserwować działanie algorytmu zwiększenia częstotliwości (z ang. Frequency shift).

Za każdym razem, gdy bateria osiąga napięcie absorpcji, delikatnie doładowujemy baterię, więc nie potrzebujemy całej mocy z turbiny (może być 3.00 nad ranem) – energia może być eksportowana na tym etapie, ale załóżmy ze pozostajemy w konfiguracji wyspowej.

Przetwornica dwukierunkowa Victron zwiększa częstotliwość naszej mikrosieci… a falowniki wiatrowe i słoneczne mają odpowiednio ustawione parametry sieciowe żeby redukować moc, (własne ustawienia sieciowe). Tak więc za każdym razem, gdy inwerter sieciowy widzi wzrost częstotliwości sieci, szybko zmniejsza moc wyjściową, aby utrzymać system w równowadze.

Częstotliwość wyjściowa AC (częstotliwość wyspowa) i stan naładowania akumulatora (na dole)

Może nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla turbiny wiatrowej, bo grzałka oporowa 4kW włącza się na wyjściu prostownika 530V DC, więc przy dość wysokich obrotach… ale działa! ☺ Grzałka jeszcze się nie stopiła, a turbina nadal jest na 10m wieży. ☺

VE configure ustawienia zmiany częstotliwości Victron
ABB aurora manager TL ustawienia falownika wiatrowego

Ostatni wykres poniżej przedstawia kierunek przepływu energii (moc ładowania lub moc rozładowania akumulatora )… Obszar nad osią x przedstawia ujemny bilans energii (zapotrzebowanie większe niż generacja ze źródła solarnego i wiatrowego ), obszar pod osią reprezentuje nadmiar energii który kierowany jest do baterii.

Kierunek przepływu energii AC (powyżej zapotrzebowanie, poniżej nadmiar trafiający do baterii)