Wyobraź sobie energię jako wodę, napięcie jako ciśnienie, a prąd jako nurt wody, a uświadomisz sobie, że kiedy masz pompę wodną na końcu linii dystrybucyjnej, będzie ona dostarczać ciśnienie wyższe niż w linii. Woda popłynie z małej pompki do kranu, jeżeli go otworzysz. Jeśli zamkniesz kran a pompka będzie pompować to woda popłynie do twojego sąsiada lub nawet dalej, o ile tam będzie otwarty kran.
Więc turbina wiatrowa jest twoją pompą o maksymalnej mocy 6 kW, a system słoneczny to twoja pompa o maksymalnej mocy 3 kW.
Problem polega na tym, że gdy obie pompy nie pracują (przez brak wiatru i słońca w nocy) – wtedy potrzebna jest energia z sieci. Jeśli możesz zgromadzić kilka jednostek energii (wyobraź sobie zbiornik buforowy), możesz przez jakiś jeszcze czas pozostać niezależny.
Konfiguracja Gerarda
Poniżej przykład z instalacji Gerarda w co.Denegal, w Irlandii.
Akumulator litowy 4x160Ah oraz „router energii” przekierowujący nadmiar energii do zbiornika ciepłej wody (po naładowaniu baterii i rozpoczęciu eksportu). Turbina wiatrowa Windspot na inwerterze SMA 6kW i systemie solarnym 3kW (falownik: Fronius).

Zużycie energii w ciągu ostatnich 30 dni (uwaga: zużycie jest wyższe w momencie wyższej generacji gdyż działa system grzania wody nadmiarem energii):

Wytwarzanie energii słonecznej:

Wytwarzanie energii wiatrowej (zwróć uwagę na skalę na osi Y):

Rzeczywista wymiana z siecią krajową (w tym przypadku ESB):

Są to wykresy 30-dniowe – zauważ, jak mało energii jest importowane z sieci (Gerard nie jest dużym konsumentem energii). Tutaj możesz zapoznać się z tym systemem na VRM.
Konfiguracja Jamesa
Wczoraj James w co. Sligo został przełączony na hub2 v3, gdzie system pozostaje OFF GRID, aż poziom naładowania baterii spadnie do 5% lub obciążenie przekroczy 5,5 kW. Victron Multiplus podłącza się do sieci, a następnie wykorzystuje swój wewnętrzny stycznik (jest to artykuł sprzed lat, na dzień dzisiejszy systemy Victron pozostają podłączone do sieci a działają wyspowo przy zaniku sieci publicznej).
System wraca do stanu OFF GRID, gdy akumulator osiągnie 30% lub obciążenie spadnie poniżej 2 kW na 30 sekund.

Od tego ranka turbina i energia słoneczna generowały bardzo dobrze, więc James zaczął ładować swojego Nissana (ładowarka 3,7 kW) . Jak widać poniżej zużycie 4 kW w ciągu 5 godzin wynosi to 20 kWh energii, gdzie 10 kWh to pojemność baterii, a reszta była zasilana bezpośrednio z wiatru i słońca. Pod koniec dnia wiatr osłabł (nie było też już słońca), więc system przełączył się na sieć.
Zużycie godzinowe:

Zużycie systemu:

30 kWh to pojemność akumulatora Nissana, więc mogłem dziś zdalnie obserwować prawie całkowicie niezależne ładowanie. Oto monitorowanie turbin wiatrowych z karty ABB vsn300 (dane co 15 minut). Tutaj możesz już sam poznać ten system.
Konfiguracja Barry'ego
Ostatnim przykładem jest Barry w księstwie Meath. Instalacja solarna 9kW, turbina wiatrowa Skystream o mocy 2,5kW i kolejne 2kW energii słonecznej wydaje się być wystarczająco, ale zużycie jest duże (np. pompa basenowa 1,5kW działającą z przerwami przez całą dobę).

Wykres zużycia z ostatnich 7 dni pokazuje wysokie zużycie energii (40kWh dziennie!), ale nawet to w wietrznym okresie słonecznym nie stanowi problemu dla tego systemu, ponieważ jak widać wymiana z siecią jest bardzo minimalna. Oto VRM dla tego systemu.
Zużycie systemu w ciągu ostatnich 7 dni (należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie mocy bliskie 10 kW w niektóre dni):

Wymiana z siecią:

Podział zużycia:

Wszystkie te 3 przykłady mają tę samą przetwornicę dwukierunkową Victron Multiplus 5kVA (maksymalny prąd ładowania 70A).